Πρόσκληση από το Εργαστήριο Φύλου για την εκδήλωση «Γυναίκες: Καλλιτέχνιδες και Μοντέλα»

Παρακαλούμε δείτε το σχετικό αρχείο: http://news.uoc.gr/news/2022/24-05/afissa.jpg

Το Περιφερειακό Παρατηρητήριο Κοινωνικής Ένταξης Περιφέρειας Κρήτης, το Εργαστήριο Φύλου του Πανεπιστημίου Κρήτης, η Περιφερειακή Επιτροπή Ισότητας Κρήτης και το Καλλιτεχνικό Σχολείο Ηρακλείου σας προσκαλούν στην εκδήλωση-«εικονικό μουσείο»:

«Γυναίκες: Καλλιτέχνιδες και Μοντέλα» με ζωντανά εκθέματα τους μαθητές και τις μαθήτριες τους σχολείου.

Η εκδήλωση θα λάβει χώρα την Τετάρτη 25 Μαΐου 2022 και ώρα 19:00-21:00 στο Αμφιθέατρο Πετρίδη του Τμήματος Μαθηματικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Κρήτης στην Πανεπιστημιούπολη Βουτών.

Η  δράση έχει ως κύριο στόχο να ευαισθητοποιήσει και να ενημερώσει μαθητές και μαθήτριες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε θέματα στερεοτύπων και διακρίσεων με βάση το φύλο.

Την προετοιμασία της εκδήλωσης εκ μέρους του Καλλιτεχνικού σχολείου ανέλαβαν η καθηγήτρια δραματικής τέχνης Κατερίνα Χάλκου, η εικαστικός Παρασκευή Πλεύρη και η φιλόλογος Λίζα Χρυσικοπούλου.