Δράση ενημέρωσης/ευαισθητοποίησης μαθητών και μαθητριών σε θέματα διακρίσεων φύλου 25/5/2022

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΚΡΗΤΗΣ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

24-5-2022

Η Περιφέρεια Κρήτης-Περιφερειακό Παρατηρητήριο Κοινωνικής Ένταξης, το Εργαστήριο Φύλου του Πανεπιστημίου Κρήτης, η Περιφερειακή Επιτροπή Ισότητας των Φύλων Κρήτης και το Καλλιτεχνικό Σχολείο Ηρακλείου πραγματοποιούν εκδήλωση-«Εικονικό Μουσείο» «Γυναίκες: Καλλιτέχνιδες και Μοντέλα», με «ζωντανά» εκθέματα τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου. Η εκδήλωση θα γίνει την Τετάρτη 25 Μαΐου 2022 και ώρα 19:00-21:00 στο Αμφιθέατρο Πετρίδη του Τμήματος Μαθηματικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Κρήτης στην Πανεπιστημιούπολη Βουτών.

Η συγκεκριμένη δράση έχει ως κύριο στόχο να ευαισθητοποιήσει και να ενημερώσει μαθητές και μαθήτριες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε θέματα στερεοτύπων με βάση το φύλο και διακρίσεων μεταξύ ανδρών και γυναικών.

Γυναίκες: Καλλιτέχνιδες και Μοντέλα

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

19:00-19:30

• Χαιρετισμοί

19:30-19:45

• Παρουσίαση της Προγραμματικής Σύμβασης «Δράσεις προώθησης της ισότητας φύλων στην Περιφέρεια Κρήτης 2018-2020»-Δράσεις ευαισθητοποίησης μαθητών/μαθητριών.

Βάσω Πετούση, Αναπλ. Καθ. Δ/ντρια Εργαστηρίου Φύλου, Πανεπιστημίου Κρήτης

19:45-21:00

• Παράσταση – εικονικό μουσείο με τίτλο «Γυναίκες: Καλλιτέχνιδες και Μοντέλα» με ζωντανά εκθέματα τους μαθητές και τις μαθήτριες του Καλλιτεχνικού Σχολείου Ηρακλείου.

Έρευνα, Δραματουργία, σκηνοθετική και εικαστική επιμέλεια: Κατερίνα Χάλκου, PhD, καθηγήτρια δραματικής τέχνης στο ΚΣΗ

Έρευνα, Δραματουργία: Ελισάβετ Χρυσικοπούλου, φιλόλογος στο ΚΣΗ

Εικαστική επιμέλεια: Παρασκευή Πλεύρη, καθηγήτρια εικαστικών στο ΚΣΗ

Συμμετέχουν οι μαθητές και μαθήτριες της ειδικότητας Εικαστικών του Καλλιτεχνικού Σχολείου Ηρακλείου.

Τετάρτη 25 Μαΐου 2022

Ώρα 19:00-21:00