Δράση ενημέρωσης/ευαισθητοποίησης μαθητών και μαθητριών σε θέματα διακρίσεων φύλου | 20/5, 19.00-21.00 | Συνδιοργάνωση: Εργαστήριο Φύλου

Παρακαλούμε δείτε το σχετικό αρχείο:

Η Περιφέρεια Κρήτης-Περιφερειακό Παρατηρητήριο Κοινωνικής Ένταξης, το Εργαστήριο Φύλου του Πανεπιστημίου Κρήτης και το 1ο Γυμνάσιο Σητείας διοργανώνουν την εκδήλωση με θέμα: «Αναστοχασμοί για την ισότητα: Βιογραφίες σημαντικών προσώπων που συνέβαλαν σε αλλαγές στον κόσμο», την Παρασκευή 20 Μαΐου 2022 ώρα 19.00-21.00 στο Ξενοδοχείο Sitia Beach City Resort. Η εκδήλωση που διεξάγεται στο πλαίσιο υλοποίησης της Προγραμματικής Σύμβασης «Δράσεις Προώθησης της Ισότητας των Φύλων στην Περιφέρεια Κρήτης 2018-2020» περιλαμβάνει παρουσίαση εργασιών και έκθεση εικαστικών έργων μαθητών και μαθητριών του 1ου Γυμνασίου Σητείας με θέμα την ισότητα ανδρών και γυναικών.

Η συγκεκριμένη δράση έχει ως κύριο στόχο να ευαισθητοποιήσει και να ενημερώσει μαθητές και μαθήτριες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε θέματα στερεοτύπων με βάση το φύλο και διακρίσεων μεταξύ ανδρών και γυναικών.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

19:00-19:30

· Χαιρετισμοί

19:30-19:45

· Παρουσίαση της Προγραμματικής Σύμβασης «Δράσεις προώθησης της ισότητας φύλων στην Περιφέρεια Κρήτης 2018-2020»-Δράσεις ευαισθητοποίησης μαθητών/μαθητριών.

Β. Πετούση, Αναπλ. Καθ. Δ/ντρια Εργαστηρίου Φύλου, Πανεπιστημίου Κρήτης

29:45-20:50

· Παρουσίαση της δράσης «Αναστοχασμοί για την ισότητα: Βιογραφίες σημαντικών προσώπων που συνέβαλαν σε αλλαγές στον κόσμο» με προβολή εργασιών μαθητών και μαθητριών 1ου Γυμνασίου Σητείας.

Ευθαλία Δαούκα, Δ/ντρια 1ου Γυμνασίου, Σητείας, Βερτζίν Σεπανιάν, Εκπαιδευτικός Γαλλικής Φιλολογίας, 1ο Γυμνάσιο Σητείας

20:50-21:00

· Έκθεση εικαστικών έργων μαθητών μαθητριών με θέμα: «Τα παιδιά σχεδιάζουν το μέλλον για την ισότητα των φύλων»