Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό (Ε.ΔΙ.Π)

Πανεπιστήμιο Κρήτης-Τμήμα Κοινωνιολογίας
Εγκαταστάσεις Γάλλου
741 00 Ρέθυμνο
Τηλ: + 302831077494
e-mail: micheloudakis at uoc.gr

Σπουδές

• Διδακτορικό Δίπλωμα στο Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας & Χριστιανικού Πολιτισμού (Θεολογική Σχολή, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης)
  • Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης στον Κλάδο Ιστορίας, Φιλοσοφίας & Κοινωνιολογίας του Δικαίου (Νομική Σχολή, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης)
  • Μεταπτυχιακή Ειδίκευση στη Συμβουλευτική & τον Προσανατολισμό – Π.Ε.ΣΥ.Π. (Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης – Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.)
  • Πτυχίο Κοινωνικής Θεολογίας (Θεολογική Σχολή, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης)
  • Πτυχίο Νομικής (Νομική Σχολή, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης)

Σταδιοδρομία

• Επιστημονικός συνεργάτης του Εργαστηρίου Παιδαγωγικής του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας & Χριστιανικού Πολιτισμού Α.Π.Θ. με αντικείμενο τη διεξαγωγή εργαστηριακών ασκήσεων στο Σεμινάριο με τίτλο: “Μικροδιδασκαλίες”, του Προγράμματος Πρακτικής Διδακτικής Άσκησης των φοιτητών του Τμήματος, σε δύο εξαμηνιαίους κύκλους (στα πλαίσια του μαθήματος χειμερινού εξαμήνου «Παιδαγωγικά ΙΙΙ: Γενική Παιδαγωγική – Πρακτική Άσκηση» και του μαθήματος εαρινού εξαμήνου «Παιδαγωγικά IV: Ειδική Διδακτική του Μαθήματος των Θρησκευτικών–Πρακτική Άσκηση») (ακαδημαϊκά έτη: 2013-2014, 2014-2015, 2015-2016).
  • Ερευνητής – μέλος της επιστημονικής ομάδας του Έργου: «ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΟΙΜΑΝΤΙΚΗΣ & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΑΣ Α.Π.Θ.» [ΕΣΠΑ – Πράξη: «Πρακτική Άσκηση Πανεπιστημίων», Κωδικός Πράξης: 05.72.31.01.01, Φορέας: Ε.Λ.Κ.Ε. Α.Π.Θ.] (Ακαδημαϊκά έτη 2011-2012, 2012-2013, 2013-2014, 2014-2015).
  • Υπεύθυνος Διοικητικής Υποστήριξης του Διϊδρυματικού Έργου: «ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ: ΚΑΙΝΟΤΟΜΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ» (συμπράττοντα Α.Ε.Ι.: Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας. Συμμετοχή 11 Τμημάτων) [ΕΣΠΑ – Πράξη: «Πρόγραμμα Επικαιροποίησης Γνώσεων Αποφοίτων Α.Ε.Ι.», Φορέας: Ε.Λ.Κ.Ε. Α.Π.Θ.] (περίοδος υλοποίησης: ακαδημαϊκό έτος 2013-2014).
  • Εργαστηριακός συνεργάτης με διδακτικό έργο στο Ιδρυματικό Πρόγραμμα: «ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΝΕΟΥ ΔΙΑΤΜΗΜΑΤΙΚΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ “ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ & ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ” ΣΕ 14 ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΟΥ Α.Π.Θ.», [ΕΣΠΑ – Πράξη: «Μονάδα Καινοτομίας & Επιχειρηματικότητας Ανώτατης Εκπαίδευσης», Κωδικός Πράξης: 05.72.34.01, Φορέας: Δομή Απασχόλησης & Σταδιοδρομίας (Δ.Α.ΣΤΑ.) Α.Π.Θ.]. με αντικείμενο τη διδασκαλία του μαθήματος «Επιχειρηματικότητα & Καινοτομία – στο θρησκευτικό & πολιτισμικό πλαίσιο» (Διάρκεια: 3 ακαδημαϊκά εξάμηνα [ακαδημαϊκών ετών 2005-2008]).
  • Ερευνητής – μέλος της επιστημονικής ομάδας του Έργου: «ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΟΙΜΑΝΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΑΣ Α.Π.Θ.» [ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ, Πράξη: «Πρακτική Άσκηση Ανώτατης Εκπαίδευσης», Φορέας: Επιτροπή Ερευνών Α.Π.Θ.] (Ακαδημαϊκά έτη 2005-2006, 2006-2007, 2007-2008).

Ενδιαφέροντα

• Διδακτική της Κοινωνιολογίας
  • Πρακτική διδακτική άσκηση φοιτητών
  • Παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση