ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ Για συμμετοχή στο Πρόγραμμα της Πρακτικής Άσκησης Φοιτητών Κοινωνιολογίας Ακ. Έτος 2022-2023-Εμβόλιμη Σεπτεμβρίου

Στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» με ΜIS: 5184534 του έργου «Πρακτική Άσκηση Πανεπιστημίου Κρήτης Τμήματος Κοινωνιολογίας Ακαδημαϊκού Έτους 2022 2023» του Ε.Σ.Π.Α. 2014 – 2020, υπάρχουν 19  διαθέσιμες θέσεις (10 για ιδιωτικούς και 9 για δημόσιους φορείς) για την πραγματοποίηση Πρακτικής Άσκησης για την καλοκαιρινή περίοδο (1/09/2023 έως και 31/10/2023) (Κωδ. Μαθημ. ΠΡΑΚ 500). Η τοποθέτηση σε δημόσιους και ιδιωτικούς φορείς θα γίνει ανάλογα με την σειρά κατάταξης φοιτητών/τριων. Οι πρώτοι/ες  9 έχουν την επιλογή, εφόσον το επιθυμούν, να πάνε σε δημόσιους φορείς ενώ οι υπόλοιποι/ες  10  θα πρέπει να πάνε υποχρεωτικά σε ιδιωτικούς φορείς. Γι΄ αυτό στην αίτηση θα πρέπει να δηλώσετε 1 δημόσιο και 1 ιδιωτικό φορέα.

Κριτήρια Αξιολόγησης

Οι θέσεις πρακτικής άσκησης απευθύνονται σε φοιτητές/τριες του Τμήματος Κοινωνιολογίας που διανύουν τουλάχιστον το 3ο έτος σπουδών.

Τα κριτήρια αξιολόγησης/αλγόριθμος των φοιτητών για την πρακτική άσκηση με σειρά προτεραιότητας όπως αυτά έχουν οριστεί από την Γ.Σ. του Τμήματος με Αρ. Πρωτ.294/29/4/2015 εμφανίζονται παρακάτω:

1. Μέσος όρος βαθμολογίας μαθημάτων με συντελεστή βαρύτητας 80%
  2. Αριθμός μαθημάτων που έχουν περάσει με συντελεστή βαρύτητας 20%

Περισσότερες πληροφορίες για την πρακτική άσκηση βρίσκονται στον ακόλουθο σύνδεσμο στο site του Τμήματος: https://sociology.soc.uoc.gr/spoudes/organosi-spoudon/praktiki-askisi/

Σε περίπτωση που παρατηρηθεί ισοβαθμία μεταξύ των φοιτητών θα ισχύσουν τα παρακάτω κριτήρια/αλγόριθμος:

1. Θα προηγηθεί ο φοιτητής/τρια με μεγαλύτερο Μέσο Όρο στα υποχρεωτικά μαθήματα (συντελεστής βαρύτητας 80%)
  2. Θα προηγηθεί ο φοιτητής/τρια που έχει περάσει μεγαλύτερο αριθμό υποχρεωτικών μαθημάτων (συντελεστής βαρύτητας 20%).

Καταληκτική ημερομηνία Υποβολής αιτήσεων είναι 26/06/2023!

Φοιτητές/τριες ΑΜΕΑ στο πρόγραμμα της Πρακτικής Άσκησης

Στην Πρακτική Άσκηση γίνονται δεκτοί φοιτητές/τριες ΑμεΑ, χωρίς κριτήρια. Το ποσοστό των θέσεων πρακτικής άσκησης που αναλογούν στην ειδική κατηγορία των ΑμεΑ ανέρχεται στο 5% του συνόλου των θέσεων της εκάστοτε πρόσκλησης με επιδότηση από χρηματοδότηση ΕΣΠΑ. Για να γίνει η εφαρμογή του κριτηρίου ο φοιτητής/τρια οφείλει να προσκομίσει στη Γραμματεία τα απαραίτητα δικαιολογητικά όπως ορίζει ο Νόμος 23-9-2019/3557. Στην περίπτωση που ο αριθμός αιτήσεων ΑμεΑ υπερβαίνει τον αριθμό θέσεων που αντιστοιχούν στο 5%, οι αιτήσεις αυτές θα αξιολογηθούν σύμφωνα με τα παραπάνω κριτήρια/αλγόριθμο. Εάν ο αριθμός των αιτήσεων της ειδικής αυτής κατηγορίας είναι μικρότερος των διαθέσιμων θέσεων, οι θέσεις αυτές καλύπτονται από υποψήφιους/ες της γενικής κατηγορίας και αντίστροφα.

Αιτήσεις για Πρακτική Άσκηση και τυχόν πιστοποιητικά Υγειονομικής Επιτροπής για ΑμεΑ καλούνται να καταθέσουν οι φοιτητές/τριες (σύμφωνα με την πρότυπη Αίτηση που είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα του τμήματος https://sociology.soc.uoc.gr/wp-content/uploads/2022/11/%CE%91%CE%99%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%97-%CE%A0%CE%A1%CE%91%CE%9A%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%97%CE%A3-%CE%91%CE%A3%CE%9A%CE%97%CE%A3%CE%97%CE%A31.pdf ηλεκτρονικά και αποκλειστικά στο εξής ψηφιακό αποθετήριο:

https://fss-backup.soc.uoc.gr:6106/sharing/jhbHaRndj από 15/06/2023 (10.00 το πρωί) έως 26/06/2023 (ώρα λήξης προθεσμίας 12 το μεσημέρι της 26ης Ιουνίου  2023).

Τα παρακάτω δικαιολογητικά θα πρέπει να κατατεθούν εμπρόθεσμα και ορθά συμπληρωμένα στη Γραμματεία του Τμήματος:

• Αίτηση για Πρακτική Άσκηση (βλ. παραπάνω. Η αίτηση θα λαμβάνει αριθμό πρωτοκόλλου Γραμματείας),
  • Καρτέλα φοιτητή για Πρακτική Άσκηση (Περιλαμβάνει προσωπικά στοιχεία του φοιτητή, η οποία πρέπει να είναι πλήρως συμπληρωμένη και σε μορφή xls),

• Πιστοποιητικό Αναλυτικής Βαθμολογίας (θα το δίνει η γραμματεία),
  • Πιστοποιητικό Υγειονομικής Επιτροπής μόνο για φοιτητές/τριες ΑμεΑ (κατά την υποβολή αιτήσεων στη γραμματεία).

Η διάρκεια της πρακτικής άσκησης είναι 2 μήνες και η αμοιβή για κάθε φοιτητή, ανέρχεται στο ποσό των 280 € μεικτά τον μήνα. Οι φοιτητές/τριες έχουν δικαίωμα ένστασης αποκλειστικά επί της ορθής μοριοδότησης, της οποία μπορούν να καταθέσουν στη Γραμματεία του τμήματος το αργότερο εντός πέντε ημερών από την ανακοίνωση της λίστας κατάταξης. Οι προσωρινοί, καθώς και οι οριστικοί πίνακες θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα του Τμήματος Κοινωνιολογίας, στο site της Πρακτικής Άσκησης του Τμήματος, και του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης. Τέλος, τονίζουμε πάλι πως όσοι φοιτητές/τριες κάνουν αίτηση θα πρέπει να δηλώσουν 1 ιδιωτικό και 1 δημόσιο φορέα για πρακτική άσκηση.

Η Επιστημονικά Υπεύθυνη Πρακτικής Άσκησης του Τμήματος Κοινωνιολογίας

Ευγενία Πετροπούλου Μόνιμη Επίκουρη Καθηγήτρια