UOC Ε-resources – Υπενθύμιση – Ψηφιακές Πηγές Επιστημονικής Πληροφόρησης

ΘΕΜΑ: UOC Ε-resources – Υπενθύμιση – Ψηφιακές Πηγές Επιστημονικής Πληροφόρησης

Υπενθυμίζουμε στα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας του Πανεπιστημίου Κρήτης ότι μέσω της ιστοσελίδας της Βιβλιοθήκης (www.lib.uoc.gr) έχουν ηλεκτρονική πρόσβαση σε ένα μεγάλο αριθμό πηγών επιστημονικής πληροφόρησης:

Ηλεκτρονικά Περιοδικά
Ηλεκτρονικά Βιβλία
Βάσεις Δεδομένων

Οι ανωτέρω ηλεκτρονικοί κατάλογοι ενημερώνονται διαρκώς με ψηφιακό περιεχόμενο που παρέχεται:
α) μέσω διμερών συμβάσεων μεταξύ του Πανεπιστημίου και εκδοτών
β) μέσω συλλογικών συμβάσεων μεταξύ του Συνδέσμου Ελληνικών Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών (HEAL-Link) και εκδοτών και
γ) ελεύθερα, μέσω διαδικτύου (επιλεγμένες πηγές σχετικές με τα γνωστικά αντικείμενα του ΠΚ).

Η πρόσβαση στο ψηφιακό υλικό με συνδρομή είναι ελεγχόμενη και παρέχεται μόνο μέσω του δικτύου του Πανεπιστημίου Κρήτης (τοπικά, εντός των εγκαταστάσεων του ΠΚ, και απομακρυσμένα, μέσω της υπηρεσίας vpn).

Ψηφιακό περιεχόμενο διαθέσιμο μέχρι 30 Ιουνίου 2020 :

JSTOR (πρόσβαση στο περιεχόμενο όλων των συλλογών)

JoVE Science Education

ΙΕΕΕ elearning

ProQuest Ebook Central Academic

ProQuest One Literature

Project MUSE (πρόσβαση σε πρόσθετο περιεχόμενο)

Reaxys

SAGE Video

SAGE Research Methods Video

SAGE Knowledge

Statista  (δοκιμαστική πρόσβαση έως 30 Απριλίου)

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη χρήση των Ηλεκτρονικών Πηγών μπορείτε να απευθύνεστε στην Υπηρεσία Πληροφόρησης και Εκπαίδευσης Χρηστών της Βιβλιοθήκης.