Διάλεξη « Φύλο και μετανάστευση στην Ελλάδα στην περίοδο της κρίσης»

To Εργαστήριο Φύλου και Εκπαίδευσης του Τμήματος Κοινωνιολογίας σας προσκαλεί την Τετάρτη 25 Μαιου 2016 στις 17.30 στην αιθουσα Α3-3 στην διάλεξη της Δρ. Ελένης (Νέλλης) Καμπούρη, απο το Εργαστήριο Φύλου του Τμήματος Κοινωνικής Πολιτικής του Παντείου Πανεπιστημίου, με τίτλο:

« Φύλο και μετανάστευση στην Ελλάδα στην περίοδο της κρίσης».

Σύντομο Βιογραφικό

Η Ελένη Καμπούρη εργάζεται ως ερευνήτρια στο Εργαστήριο Σπουδών Φύλου του Τμήματος Κοινωνικής Πολιτικής του Παντείου Πανεπιστημίου. Σήμερα είναι η βασική ερευνήτρια στα προγράμματα  Mig@net και GeMIC. Έλαβε το διδακτορικό της από το  London School of Economics and Political Science. Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα συμπεριλαμβάνουν τη μετανάστευση, το φύλο, τα κοινωνικά κινήματα, τις διεθνείς σχέσεις και την κριτική πολιτική φιλοσοφία. Έχει δημοσιεύσει ένα βιβλίο και άρθρα πάνω στα θέματα φύλου και μετανάστευσης, και κοινωνικών κινημάτων.

Βιβλία

1. Α. Ζαββού, Ν. Καμπούπη, και Μ. Σητηγάκη, 2013, επιμέλεια., ΦύλοΜετανάστευση και  Διαπολιτισμικότητα (Αθήνα: Νήσος).

2. Ν. Καμπούπη, 2007, Φύλο, Μετανάστευση και Οικιακή Εργασία στην Αθήνα (Αθήνα: Gutenberg)

Άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά

1. N. Καμπούρη, 2013, “Φύλο, Μετανάστευση , Επισφάλεια”, στο ειδικόΑφιέρωμα Α. Αθανασιου και Γ. Τσιμουρης ,”Migration, gender and precarious subjectivities in the era of crisis, Greek Review of Social Research, issue, 140-141.

2. N. Kambouri and A. Zavos, 2010, “On the frontiers of citizenship: considering the case of Konstantina Kuneva and the intersections between gender, migration and labour in Greece” Feminist Review, 94, pp. 148-155.

3. H. Kambouri, 2008, “Feminine jobs/Masculine becomings: Gender and identity in the discourse of Albanian domestic workers in Greece”, European Journal of Women’s Studies, 15 (1), pp. 7-22.

4. H. Kambouri, 2007, “Gender, migration and domestic work: space and time in the discourse of Albanian domestic workers in Athens”, Greek Review of Social Research, special issue, 124, C, pp. 35-53.

5. H. Kambouri, 2007, “Φιλοξενία και οι πρακτικές υποδοχής του ξένου”,Σύγχρονα Θέματα, 96 (29)